Kaktusy a sukulenty – exotika u vás doma | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Kaktusy a sukulenty – exotika u vás doma

26. 8. 2016

Je radost na ně pohledět, většinou nebývají příliš náročné na pěstování a přitom zůstávají krásně zelené po celý rok. Kaktusy a sukulenty můžeme ozvláštnit každý kousek domácnosti, balkonu i zahrady a vnést tak do prostorů kousek exotiky. Aby vám ve skvělé kondici vydržely dlouhé roky, je důležité zajistit jim tu správnou péči.

Věčně zelení „chlupatí kamarádi“ působí zajímavě v každém typu prostoru a zároveň jsou nenároční na péči. Lze je snadno pěstovat v interiéru či exteriéru, jen je potřeba dodržovat pár zásad a vybrat ty správně odrůdy. Podle způsobu přezimování lze sukulenty rozdělovat na teplomilné, chladnomilné nebo mrazuvzdorné. Málo náročné a vhodné i pro začátečníky jsou například druhy Lobivia, Rebutia, gymnocalycium, Notocactus. I nezkušené pěstitele odmění krásnými dekorativními rostlinami a barevnými květy.

Správné zalévání

Většina druhů kaktusů a sukulentů roste na jaře a v létě, naopak v zimě a při velkých letních vedrech odpočívá. Některé kaktusy však nemají žádné klidové období, protože dobře snášejí kolísání teplot. Když ale kaktus prochází fází odpočinku, je třeba přizpůsobit míru jeho zalévání. Ohledně správného zavlažování podle druhu rostlin se neváhejte poradit s odborníky, nároky na zálivku se mohou lišit.


Na zalévání kaktusů je nejvhodnější dešťová voda. Pokud ji nemáte, postačí i odstátá voda z vodovodu. „Sukulenty vždy zalévejte až ve chvíli, kdy je zemina v květináči kompletně vyschlá, a to ráno nebo večer. Abyste kaktusy nepřelili, můžete závlahu dodávat i tak, že vodu nalijete do misek, necháte ji chvíli stát a zhruba po 10 minutách přebytečnou nevsáklou vodu z misek vylijete,“ vysvětluje Daniel Brychta, odborník na kaktusy a sukulenty z marketů Hornbach. Abyste problémům se zálivkou předešli, sázejte je vždy s dostatečnou drenážní vrstvou: na dno hrubý písek nebo štěrk, pak zeminu smíchanou s pískem či minerální drtí. K dodání vláhy může být vhodné i rosení po ránu.

Vhodné umístění

Správné umístění je pro kaktusy a sukulenty opravdu klíčové. Aby byly zdravé a dobře rostly, umístěte je na suché místo. Důležitý je i dostatek přímého slunečního světla. Jejich ideální stanoviště je na jih nebo jihovýchod. Dejte však pozor na to, abyste kaktusy nespálili a v období vegetace je klidně trochu přistiňte. „Pokud máte kaktusy na balkoně, terase nebo zahradě, nesmí dojít k přemokření při dešti,“ upozorňuje Daniel Brychta.


Vhodné období pro zimování kaktusů je už na podzim. Zimují při teplotách 8 – 12°C. Přestaňte je zalévat a přeneste je do chladnější místnosti. Na jaře je dejte do tepla a nechte pozvolna probudit. Když si vytvoří nové trny, zalijte je vlažnou vodou. V létě přestávají kaktusy růst. V tomto období je zalévejte opatrně, přestože jsou vystavené parnému slunci. Při zastavení růstu totiž spotřebovávají vodu v pletivech pomalu, takže opravdu dbejte na to, aby nebyly přemokřené. Předejdete uhnívání kořínků.


Během letního zastavení růstu lze kaktusy přesazovat. Vyjměte je ze staré zeminy, očistěte kořínky a nechte několik dnů zaschnout. Pak je zasaďte do nové nádoby, které by měla být jen o něco málo větší, než ta původní. „Nezalévejte je hned, ale nejprve je nechte využít vlhkost uchovanou v nové zemině. Zalijte je zhruba po 10 – 14 dnech,“ doporučuje Daniel Brychta z Hornbachu.

Správná výživa kaktusů

Kaktusům většinou stačí výživa ze substrátu a při pravidelném přesazování je není nutné hnojit. Škodí jim jak malý přísun živin, tak i příliš velký. Pokud chcete kaktusy přihnojit, použijte speciální směs živin s dostatkem draslíku a malým množstvím dusíku. Správné substráty jsou k dostání i v projektových marketech Hornbach.


publikováno: 26. 8. 2016, v rubrice Interiér
Štítky: květiny, pokojové rostliny, zahrada

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007