Jak vybrat ventilátor na WC do paneláku | Koupelna | Bydlet v panelu

Jak vybrat ventilátor na WC do paneláku

22. 10. 2019

Ventilátor by měl být součástí každé panelákové koupelny a toalety, protože nejen, že odstraňuje zápach, ale také odvádí z prostor vlhkost, která může vést ke vzniku zdraví nebezpečných plísní. Jestliže máte na toaletě okno, rozhodně se nespoléhejte na to, že nahradí funkci ventilátoru. Zvláště ve chvíli, kdy je venku vysoká vlhkost, tedy v zimě a během deště, je větrání toalety pouze oknem spíše kontraproduktivní. To samé platí pro koupelny, kde je koupelnový ventilátor doslova nutností, protože se jedná o místnost s největší vlhkostí v bytě.

Výběr ventilátoru do koupelny a na WC provádějte opravdu pečlivě. Zvláště se zaměřte na funkce, které zařízení má. Na toaletu je vhodné, kvůli zabránění návratu pachů zpět do místnosti, mít ventilátor se zpětnou klapkou.

Výběr ventilátoru do koupelny a na WC

  1. Umístění a ventilační potrubí – v prvé řadě si musíte ujasnit, kam ventilátor umístíte, tedy kam povede ventilační potrubí a jaká bude jeho délka. Ventilátor můžete umístit na strop, na stěnu nebo ho napojit do centrální šachty. Podle délky potrubí zvolíte buď axiální, nebo radiální ventilátor. Tam, kde je nutné zajistit vysoký průtok vzduchu pod vysokým tlakem, tedy zpravidla u centrálních šachet, kde je potrubí delší než 5 metrů, by měl být používán radiální ventilátor. V ostatních případech stačí ventilátor axiální.

Tip: Podívejte se na široký výběr ventilátorů na WC a do koupelny. Jednoduše si vyberte výkon a funkce, které má váš ventilátor mít.

  1. Vzduchový výkon – u větších místností by vás měl také zajímat vzduchový výkon přístroje. Ten by měl být dostačující, aby byla zajištěna adekvátní výměna vzduchu. Vzduchový výkon koupelen a toalet se spočítá jako násobek 1,5 a objemu místnosti.
  2. Funkce ventilátoru – neméně vás budou zajímat funkce domácího ventilátoru. Jak již bylo řečeno, samozřejmostí by měla být zpětná klapka zabraňující zpětnému návratu vzduchu zpět do místnosti. Do koupelen jsou ideální ventilátory s čidlem vlhkosti, které se spouštějí automaticky ve chvíli, kdy vlhkost v místnosti stoupne na předem nastavenou úroveň. Do koupelen i toalet se dále hodí ventilátor s doběhem, kdy zařízení ještě nějakou dobu po vypnutí odstraňuje z místnosti nepříjemné pachy a vlhkost. V neposlední řadě se dají koupit do koupelny ventilátory s automatickou žaluzií, která plně nahrazuje zpětnou klapku, a tedy zabraňuje tomu, aby do místnosti pronikal studený a znečištěný vzduch zvenčí.

Tip: Další informace pro výběr koupelnového ventilátoru najdete v článku: 5 tipů pro výběr ventilátoru do koupelny.


publikováno: 22. 10. 2019, v rubrice Koupelna
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Koupelna:

Další články v rubrice Koupelna:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007