I chladnička s mrazničkou potřebují jarní úklid. Jak na to? | Kuchyně | Bydlet v panelu

I chladnička s mrazničkou potřebují jarní úklid. Jak na to?

23. 4. 2015

Zmatek, staré potraviny, vrstvička ledu a hluk. To jsou jasné signály, kterými si chladnička či mraznička říkají o výměnu nebo aspoň o pořádný úklid. Když varovná znamení neposlechneme, nemůžeme se divit, že nám stoupne i účet za elektřinu.

Moderní technologie

Pokud máte doma starý spotřebič, který musíte často odmrazovat tak, že vypnete chladničku a mrazničku na půl dne a s námrazou bojujete pomocí hrnců s horkou vodou, měli byste vážně přemýšlet o jeho výměně. Nejen kvůli pohodlí, ale i kvůli tomu, že vám nenasytně zvyšuje účty za energii. Zastaralá je i technologie automatického odmrazování, založená na tom, že jakmile se na stěnách začne tvořit tenká ledová vrstvička, zvýší se teplota uvnitř chladničky a led roztaje. I tento systém zatěžuje vaši peněženku. „Současné moderní chladničky a mrazničky jsou vybaveny technologiemi jako NoFrost, které námraze ani nedovolí vzniknout. Systém chlazení je založen na dokonale rovnoměrném proudění vzduchu a udržování optimální vlhkosti uvnitř chladicího prostoru, a proto takový spotřebič nemusíte nikdy odmrazovat. Technologie StopFrost zase kumuluje námrazu na speciální desce v horní části mrazničky. Pro případné odmrazení ji pouze vyjmete a opláchnete pod tekoucí vodou,“ říká Pavel Trka, specialista značky Whirlpool.

Pomocníci ve vašich službách

Moderní chladničky si s lecčím poradí samy a o potraviny se postarají za vás. Chytré technologie, např. FreshControl, neustále kontrolují a nastavují správnou teplotu a vlhkost a udržují ji na ideální úrovni mezi 70 – 85 %. Jídlo tak zůstane déle čerstvé a zachová si přirozený vzhled i chuť. Inteligentní algoritmus pohání kompresor a ventilátor tak, aby byly rychle obnoveny optimální podmínky po jakémkoliv teplotním výkyvu, třeba po otevření dvířek. Ty nejnovější spotřebiče jsou už vybaveny i antibakteriálním filtrem a filtračním systémem, který předchází množení bakterií a nepříjemným zápachům.

Když je odmrazování přeci jen nutné

A co dělat, když přeci jen máte doma starý spotřebič, a mrazicí prostor se pokryje vrstvičkou námrazy nebo dokonce ledu? Postupujte podle pokynů v návodu a nastavte funkci odmrazování. Zmražené potraviny nejprve zkontrolujte a nemilosrdně se rozlučte s těmi, jejichž trvanlivost již pominula nebo už nevypadají vábně. Ty, které ještě poslouží, zabalte do novin či bublinkové fólie a uskladněte například do termoboxu na převoz potravin, případně je podle „babské rady“ zabalte do ručníku a uložte do peřin. Vyprázdněný spotřebič otevřete a nechte led roztát − nikdy neodlupujte led násilím nebo ostrými předměty. Můžete si pomoci i speciálním sprejem na rozmrazování. Nakonec prostor vyčistěte hadříkem namočeným v octové či citronové vodě, ještě jednou omyjte čistou vodou a vytřete měkkým hadříkem do sucha.

Několik triků pro ukládání potravin

A jak ukládat jídlo do chladničky a mrazničky, abychom neoblíbený úklid nemuseli hned opakovat? Zeleninu zbavenou písku a zeminy byste měli umístit v boxech k tomu určených, ostatní potraviny v dózách s víčkem nebo speciálních sáčcích tak, aby kolem nich mohl volně proudit vzduch. Neskladujte potraviny bez obalu, v papírových sáčcích nebo v miskách a jiných otevřených nádobách, aby zbytečně neuvolňovaly vlhkost. Na trhu jsou i pohlcovače ethylenových plynů a sáčky, které zabraňují přirozenému uvolňování etylenu z některých druhů ovoce, čímž prodlužují dobu, po kterou je ovoce a zelenina čerstvá, až o několik dní. Zbytky uvařených jídel vkládejte vždy až po dokonalém vychladnutí.

Potraviny před vložením do mrazničky vzduchotěsně zabalte, označte štítkem se stručným popisem a datem. Budete se tak v mrazničce snáze a rychleji orientovat. Budete také vědět, zda je potravina ještě vhodná ke konzumaci. Mražené potraviny, pokud vám to dovolí čas, zvolna rozmrazujte v chladničce, protože je to šetrnější k potravinám a navíc se lépe využije chladicí jednotka.

Náš tip: Bezkonkurenční kapacitu vnitřních prostor a až čtyřikrát déle čerstvé potraviny díky unikátní technologii 6. smysl FreshControl, která neustále kontroluje teplotu a udržuje vlhkost na optimálních 70–85 %, nabízí např. kombinovaná vestavná chladnička s mrazničkou Whirlpool ART 9811/A++SF. Disponuje extra výškou 193,5 cm a využitelným vnitřním objemem 308 litrů, který je v této kategorii největší na trhu. Dokonalou ochranu vašeho zdraví před bakteriemi a pohlcení nepříjemných zápachů zaručí filtrační systém vzduchu Microban. S přelomovým systémem StopFrost se navždy zbavíte neoblíbeného odmrazováním spotřebiče. Mraznička navíc zachová potraviny v plně zmrazeném stavu při výpadku elektrické energie po dlouhých 19 hodin.

Pomocníci Wpro a Whirlpool na vaší straně

VZDUCHOTĚSNÁ VÍKA Wpro

Univerzální vzduchotěsná víka jsou 100% hermetická a sedí na nádoby různých tvarů z plastu či skla (misky, hrnce, koše). Jednoduše položte víko na mísu a zatlačte rukou na jeho střed takovou silou, aby uvnitř nezbyl žádný vzduch. Tímto způsobem vytvoříte uvnitř mísy vakuum. Pokud chcete víko sundat, zatlačte zespodu na postranní klapku. Vzduchotěsná víka lze požívat v chladničce, mrazničce nebo mikrovlnné troubě v režimu ohřevu nebo rozmrazování.

Doporučená cena vzduchotěsných vík (Wpro HCO 200) je 290 Kč. Balení obsahuje 2 ks.

NATURE FRESH Whirlpool – absorbční sáčky do chladniček

Některé druhy ovoce nebo zeleniny jsou náchylnější na uvolňující se ethylen a je tak u nich urychlen proces zrání. Vhodným řešením, jak zabránit úniku ethylenu do okolí, jsou sáčky absorbující tento plyn. Umístíte-li je do předělovníku v dolní přihrádce na ovoce a zeleninu, Nature Fresh sáčky je udrží až o tři dny déle čerstvé.

Doporučená cena sáčků Nature Fresh (Whirlpool NFS 001) je 223 Kč. Balení obsahuje 4 ks.

Podrobnější informace o společnosti i spotřebičích značky Whirlpool naleznete na www.whirlpool.cz.


publikováno: 23. 4. 2015, v rubrice Kuchyně
Štítky: chladničky, kuchyně se stylem, spotřebiče, úklid

Nejčtenější články v rubrice Kuchyně:

Další články v rubrice Kuchyně:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007