Péče o spotřebiče II. Příprava potravin | Kuchyně | Bydlet v panelu

Péče o spotřebiče II. Příprava potravin

1. 3. 2014

Kuchyňské spotřebiče, zejména chladničky a varné plochy patří ke zcela základnímu vybavení každé kuchyně. Spolu s multifunkčními troubami, rychlovarnými konvicemi, toustovači, kávovary a dalšími spotřebiči se starají o uchování surovin a přípravu nápojů a pokrmů. Péči o tyto spotřebiče zvládneme v průběhu běžného úklidu. Na čištění používejte určené speciální prostředky. Ocet, kyselina citronová a další domácí triky ani kuchyňským spotřebičům příliš nesvědčí.

Chladnička a mraznička

správná péče o kuchyňské spotřebiče prodouží jejich životnost

Čištění prostoru chladničky a mrazničky spojené s jejím odmrazením doporučujeme dělat pravidelně, nejlépe jednou za půl roku. Zároveň je dobré vyčistit i odtokový kanálek, který se nachází na zadní straně spotřebiče a odvádí vodu z chladničky. Předejdete tak jeho ucpání. Kondenzátor umístěný na zadní straně umývejte podle jeho zašpinění a ve chvíli, kdy odmrazujete spotřebič.

Mikrovlnná trouba

Potraviny ohřívejte v mikrovlnné troubě vždy přikryté. V opačném případě se mohou kusy potravin dostat až na tukový štítek a v případě jeho poškození může dojít k neopravitelnému poškození celého spotřebiče. Vnitřní prostor mikrovlny pak můžete čistit prostředkem určeným na nerezový povrch.

Varná deska

Na varnou desku použijte nejprve škrabku pro čištění tvrdých usazenin a vodního kamene a následně využijte čisticí prostředek na sklokeramické des­ky.

Trouba

Pokud máte troubu s pyrolytickým čistěním, stačí jen zapnout čisticí program, při kterém se vnitřek trouby zahřeje až na 500 °C a veškeré připečené zbytky jídla se spálí na prach. Ten pak jednoduše setřete navlhčenou utěrkou.

Digestoř

Důležité je pravidelné čištění filtrů. Uhlíkové filtry je pak nutné pravidelně měnit. Některé odsavače mají indikaci nasycení uhlíkových filtrů nebo jsou vybaveny indikátorem efektu filtrace.

Kávovar

Pravidelné čištění a vyprazdňování odpadu je pro přípravu chutné kávy zcela nezbytné. Doporučujeme provádět pravidelné odvápňování. I tady se vám bude hodit filtrační konvice, neboť při používání tvrdé vody, může dojít k neopravitelnému poškození varné jednotky kávovaru.

Gril, toustovač, sendvičovač

Čistit spotřebič doporučujeme po každém použití. Zanechané zbytky potravin sice gril, toustovač ani sendvičovač nepoškodí, ale jsou nehygienické a nevzhledné.

Rychlovarná konvice

Rychlovarnou konvici je potřeba pravidelně odvápňovat v závislosti na tvrdosti vody a četnosti používání. Vodní kámen usazený uvnitř varné konvice nepůsobí nijak vábně a navíc způsobuje vyšší spotřebu energie a pomalejší ohřev vody. Pokud se odvápňování chcete vyhnout, používejte vodu z filtrační konvice. Voda z ní neobsahuje vodní kámen a díky tomu je i chutnější.

Ideální volbou je zde filtrační konvice Electrolux AquaSense™ vyvinutá na základě průzkumu trhu, který ukázal, že lidé vodu z kohoutku filtrují, protože ji mohou libovolně využívat, ale nevyhovoval jim pomalý průběh filtrace a design filtračních zařízení. Electrolux se tímto zjištěním inspiroval a vyvinul elegantní konvici s rychlým filtrováním vody. Na výběr jsou konvice o objemu filtrované vody 1,2 nebo 1,6 litrů v barevném provedení ledově bílá, ebenově černá, rudá a akvamarínová. Životnost filtru je 30 dní, které odpočítává LED kontrolka. Konvici AquaSense™ je možné i jednoduše uchovávat ve dveřní přihrádce v lednici.

/Informace o správné péči o domácí spotřebiče připravila společnost Electrolux/






publikováno: 1. 3. 2014, v rubrice Kuchyně
Štítky: chladničky, jak vyřešit?, spotřebiče, varné plochy

Nejčtenější články v rubrice Kuchyně:

Další články v rubrice Kuchyně:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007