Se správnou lednicí ušetříte až 20 000 korun | Kuchyně | Bydlet v panelu

Se správnou lednicí ušetříte až 20 000 korun

16. 7. 2008
Třída energetické účinnosti je podle nedávného průzkumu společnosti Electrolux hlavním nebo důležitým kritériem při nákupu spotřebiče pro 60 až 99 % evropských spotřebitelů. Úspora energie je úspora peněz. Když nahradíte svou 10 let starou lednici modelem s třídou A++, snížíte spotřebu energie o více než 60 %. To představuje asi 20 000 korun za průměrnou dobu životnosti lednice.

Proč je uvádění třídy energetické účinnosti důležité?

Energetické štítky, jako ukazatel energetické náročnosti, už patří s samozřejmým prvkům domácích spotřebičů. Problém ale často nastává při orientaci ve značení této třídy – a kdo by se spotřebitelům divil, když A již není nejvyšší třídou. Tradiční evropské schéma značení energetické účinnosti od A do G, kde A představuje nejnižší a G nejvyšší spotřebu energie, ztratilo na významu, protože většina kombinovaných lednic na trhu dnes patří do třídy A. Místo toho mají nové lednice třídu A+ popř. A++. Co to ale přesně znamená pro spotřebitele, který si chce koupit novou lednici nebo mrazničku?

Třídy energetické účinnosti pro lednice a mrazničky

Štítek se třídou energetické účinnosti usnadňuje srovnávání různých lednic a mrazniček. Nachází se na spotřebiči nebo uvnitř něj a označuje spotřebu energie na stupnici od A++ do B:

  • A++ a A+ – mimořádně hospodárné až hospodárné
  • A – průměrná spotřeba
  • B – vyšší spotřeba

Z pohledu energetických úspor to znamená, že přechodem ze třídy A na třídu A+ můžete ušetřit až 25 % energie a přechodem na spotřebič s třídou A++ ušetříte až 45 % energie.

Společnost Electrolux ve svém portfoliu nabízí hned několik typů chladniček, které se můžou pochlubit energetickou třídou A+, avšak nejúspornější chladničkou s mimořádně nízkou spotřebou energie a energetickou třídou A++ je AEG-Electrolux SANTO 70318 KG5 (na snímku).


publikováno: 16. 7. 2008, v rubrice Kuchyně
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Kuchyně:

Další články v rubrice Kuchyně:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007