Vychutnáte si rádi dobré víno? | Kuchyně | Bydlet v panelu

Vychutnáte si rádi dobré víno?

28. 7. 2008
Kterému nápoji dáváte přednost? Nápoji, který nepijeme na žízeň, ale dokážeme si jej vychutnat ve chvílích pohody, i s přáteli. Víno je nápoj, který nepodléhá trendům, je oblíbené a žádané v každé době. Dnes se ale zdá, jako by jeho obliba ještě rostla. Knihkupectví jsou plná knih o víně, čím dál tím více lidí se považuje za jeho znalce a snad každý si občas dá sklenku. Na tom, jak nám bude chutnat, kromě kvality vína záleží i na správném způsobu skladování.

Víme, jak víno správně skladovat?

  • Víno by se mělo skladovat v suchých a tmavých místnostech. Nikdy ho nenechávejte dlouho na přímém světle.
  • Lahev by měla být skladována v horizontální poloze tak, aby korek zůstal vlhký. Tak se zabrání vniknutí vzduchu do lahve skrze póry vysušené korkové zátky.
  • Víno by mělo být co nejméně přemisťováno, aby se nenarušily vazby buketních látek.
  • Okolní teplota by při skladování vína něměla klesnout pod 10 °C a neměla by stoupat nad 14 °C, víno tak totiž rychleji zraje a ztrácí na kvalitě, kterou mu dodává pomalé zrání. Optimální teplota se pohybuje mezi 11 a 12 °C.
  • Vlhkost vzduchu má také vliv na kvalitu vína. Vysoká vlhkost tvoří ideální podmínky pro plísně, ketré mohou poškodit etiketu i korkovou zátku, při nízké pak hrozí vysušení korku a vniknutí vzduhu do láhve.

Víno vždy při ruce

Ne každý při stavbě rodinného domku myslel na vinný sklípek, obyvatelé bytů o něm také vždycky mohli jenom snít. Mít vždy při ruce vychlazené víno ale nemusí být jen výsadou vinařů, tento zdánlivý luxus už si může dopřát kdokoliv, kdo si občas rád vypije skleničku dobrého vína. Stále častěji si proto domů kromě běžých spotřebičů pořizujeme i vinotéku. Správně vychlazené víno si tak budeme moci dopřát k kdekoliv v našich bytech, které by jinak vhodné podmínky nebyly schopné poskytnout.

Seznamte se s vinotékou

Jak stoupá obliba vína, stoupají i požadavky na jeho kvalitu. Ta souvisí mimo jiné i s jeho uchováváním. Výhodou je, pokud je naše vinotéka rozdělena na dvě nezávislé části. Pomocí samostatných termostatů lze v každé části udržovat jinou teplotu a uchovávat tak různé druhy vín. U moderních vinoték lze teplotu regulovat digitálním dotykovým ovládáním. Teplotní rozsah spodní části bývá 10–18 °C, horní 7–18 °C.

Domácí vinný sklípek KVI-21 B – dvě teploty pro dvě barvy

Proto přichází Karma s domácím vinným sklípkem – vinotékou, která pojme až 21 lahví vína. Prosklená vinotéka o rozměrech 340×820×515 mm je dalším spotřebičem řady Karma Design, která je typická elegantním designem, vznikajícím ve spolupráci s italskými návrháři. Navíc hlučnost vinotéky nedosahuje ani 25 dB a ani při chlazení nevibruje, je tedy naprosto tichým spotřebičem ve srovnání například s myčkou nebo některými typy chladniček. Maloobchodní cena: 5 380 Kč včetně DPH.


publikováno: 28. 7. 2008, v rubrice Kuchyně
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Kuchyně:

Další články v rubrice Kuchyně:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007