LED osvětlení: Klasika i nečekané tvary | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

LED osvětlení: Klasika i nečekané tvary

20. 6. 2015

LED osvětlení zažívá v poslední době nevídaný boom a málokdo se v něm opravdu dobře orientuje. Vývoj jde navíc rychle dopředu a co platilo včera nemusí platit dnes. Projděte si s námi pro jaké použití se hodí jednotlivé druhy LED žárovek a proč.

LED žárovky s klasickým tvarem baňky

Naleznou uplatnění všude tam, kde jsme doposud měli obyčejnou žárovku. Svým tvarem dobře pasují do většiny stropních svítidel. Pozor na směr vyzařování a krycí matné sklo. U méně kvalitních zdrojů může špatně rozptylovat světlo a snižovat světelný tok LED chipů. Orientujte se na zavedené výrobce Osram, Philips nebo Megaman. 

Tvar svíčky s paticí E14, takzvané miňonky

Ideální pro použití v lampičkách na nočním stolku. Svojí velikostí se vejdou i do stolní lampy na pracovním stole. Zajímavostí jsou designová provedení, která díky stylovému vnitřnímu reflektoru a tvarované baňce připomínají plamen svíčky. Bez obav je proto můžete použít i do okrasných lustrů a otevřených svítidel.

Kapkové s paticí E27 a E14

Podobně jako u předchozího typu se jedná o kompaktní provedení, které poslouží spíše pro doplňková svítidla. Na trhu naleznete typy s úzkou (E14) i s klasickou (E27) paticí. Vyberte si mezi variantou s matnou baňkou, nebo čirou s přiznaným reflektorem.

Reflektorové a LED bodovky

Bodové zdroje se svou povahou hodí spíše pro nasvětlování detailů v interiéru. Vzhledem k jejich relativně úzkému kuželu vyzařovaného světla se nehodí pro osvětlení větších ploch. Je ale pravdou, že mnoho uživatelů má halogenové bodovky jako hlavní zdroj světla na chodbě nebo v koupelně. Zde poslouží LED reflektorové žárovky jako úsporná náhrada. Při jejich výměně dejte pozor především na shodnou patici, napájecí napětí a také rozměry.

LED pásky

Známé pásy LED vyrovnaných vedle sebe, jsou skvělou volbou pro dotvoření příjemné atmosféry v domácnosti. Poslouží jako nasvícení podhledů i pro osvětlení uvnitř vestavěných skříní. Orientujte se na kvalitní výrobce u kterých nehrozí, že by jednotlivé LED čipy měly jinou barvu, nebo intenzitu světla. Pro jejich připojení je nutný zdroj, který vybírejte podle celkového příkonu a délky pásku.


publikováno: 20. 6. 2015, v rubrice Interiér
Štítky: aktuálně, bydlení, bytový designér, úsporné žárovky, úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007