Okořeňte si nadcházející podzim zajímavou zeleninou! | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Okořeňte si nadcházející podzim zajímavou zeleninou!

16. 9. 2013
Soutěž byla ukončena.

Léto se pomalu chýlí ke konci. Stále však existují rostliny, jejichž pěstováním i v tomto období potěšíme zrak a také chuťové buňky. Stačí k tomu opravdu málo – pečlivě zvolený květináč, kvalitní substrát a několik dobrých rad. Křupavý salát či exotickou šruchu pak zvládnou vypěstovat i úplní zahrádkáři začátečníci.

Křehké salátové lístky můžete sbírat již po dvou týdnech

Mibuna, mizuna, komatsuna. To nejsou názvy japonského bojového umění, ale jména salátů, která bychom si měli zapamatovat. Od ostatní listové zeleniny se totiž liší svou nenáročností. K jejich pěstování postačí sáček semínek, samozavlažovací truhlík a lehký substrát. „Na balkoně či během podzimu na okně si velmi snadno vypěstujete bohatou úrodu křupavých lístků. Rostou tak rychle, že se každým dnem přibližujete chutné delikatese,“ říká Lenka Novotná ze společnosti Plastia. Semínka salátů potřebují pro svůj život prostor. Z toho důvodu je vhodné použít rozměrnější truhlík, který se naplní téměř po okraj lehkým zahradním substrátem a poté se do něj rozsypou kulatá semínka v přibližně dvou centrimetrových mezerách.

„Samozavlažovací truhlíky jsou pro pěstování salátu ideální, jelikož nepřetržitý přísun vody zaručuje svěžest a sladkost sklízených lístků,“ vysvětluje Lenka Novotná. Dostatek prostoru poskytuje objemný truhlík Siesta Lux, při nedostatku místa v interiéru však lze počítat s bohatou úrodou i v menších truhlících Bergamot. Rostlinky klíčí velmi rychle, jejich kořínky však rostou mnohem pomaleji. Z tohoto důvodu je třeba zpočátku zalévat velmi opatrně. Než dosáhnou do rezervoáru ve spodní části truhlíku, je nutné si v prvním týdnu pomoci klasickým zaléváním, k čemuž se nejlépe hodí rozprašovač s jemným rozstřikem vody. Tyto asijské saláty rostou opravdu ze dne na den a již po dvou týdnech se truhlík pokryje lákavým zeleným kobercem s přibližně deseticentimetrovou výškou. Sklizeň obyčejnými nůžkami je podobně jednoduchá jako pěstování, na rozdíl od zahrádky jsou všechny lístky čisté, bez písku i zeminy.

„Při pěstování listové zeleniny je třeba dbát na jednu zdánlivou maličkost, a to na barvu truhlíku. Saláty milují chladnější klima a mnoho vody, proto doporučujeme volit světlejší odstíny, díky nimž nebudou sluneční paprsky tolik ohřívat substrát,“ doporučuje Lenka Novotná ze společnosti Plastia, která se specializuje na výrobu plastových samozavlažovacích květináčů a truhlíků.

Šrucha zelená lahodí oku i jazyku

Znáte šruchu? Jestli ne, je to docela škoda, jelikož tato rostlinka kromě svého nevšedního vzhledu nabízí také chuť, ve které se rafinovaně mísí aroma zelí, jemná kyselost šťovíku a nepatrný náznak soli. Šrucha je také rostlina, která miluje slunce a vodu a ani bez jednoho nedokáže žít. „Pro pěstování šruchy se výborně hodí závěsné samozavlažovací květináče, příkladem je květináč Mareta, ve kterém vynikne její krása a zároveň poskytuje ideální podmínky,“ říká Lenka Novotná ze společnosti Plastia.

Mareta o průměru 30 cm poskytuje rostlině dostatečný prostor, je vybavena zásobníkem vody a lze ji zakoupit ve 36 barevných kombinacích, takže ideálně doplňuje každý interiér. Lze použít i variantu bez zavěšení, ve které ozdobí každý parapet.

Šruchu, kvůli jemnosti jejich stonků, je třeba vyset velmi mělce a zpočátku zalévat opravdu opatrně. „Křehkost nadzemní části příroda kompenzovala hlubokými kořeny, které neustále získávají vodu ze zeminy, aby se poté intenzivně odpařovala listy ven,“ říká Novotná.

Z toho důvodu šrucha velmi senzitivně reaguje na nedostatek vody. Stačí půl dne na slunci v suchém substrátu a velmi rychle vadne. Po doplnění vody a zalití naštěstí rychle zpevní a tento šok nepůsobí ani na její chuťové vlastnosti. Již po několika dnech načervenalé stonky zesílí a zhruba po pěti týdnech již rostlina dosahuje výšky 25 centimetrů a je na ní dostatek hmoty ke konzumaci.

„Nejlepší doba sklízení chutných lístků je brzy zrána, kdy je rostlina v plné svěžesti. Chutným lístečkům ovšem nesvědčí skladování v ledničce, proto je nutná včasná konzumace,“ doplňuje Lenka Novotná.

A jak šrucha chutná nejlépe? V podobě jednoduchého salátu, který skvěle doplní chuť grilované krkovičky. Do dvou polévkových lžic slunečnicového oleje stačí vmíchat sůl a nahrubo drcený pepř čtyř barev. Do takto připraveného dresinku se následně přimíchají lístky šruchy její stonky nakrájené na drobné nudličky. „Pro správné rozvinutí bohatého aroma doporučujeme salát před podáváním lehce přihřát,“ uzavírá Novotná.

Soutěžte s námi!

Soutěžní otázka:

Jak se jmenují saláty, které je možné pěstovat i na balkóně či terase?

  1. mibuna, mizuna, komatsuna
  2. mibuna, nizuna, komasuna
  3. nibuna, mizuna, komatsua

Pět správných odpovědí odměníme závěsnými samozavlažovacími květináči Mareta. Své odpovědi zasílejte do 30. 9. na soutez@npmedia.cz s označením Mareta.






publikováno: 16. 9. 2013, v rubrice Interiér
Štítky: aktuálně, balkón a lodžie, bydlení, dobrý tip, květiny, pokojové rostliny, životní styl

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007