Rozhovor s tvůrcem minimalistického dveřního systému | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Rozhovor s tvůrcem minimalistického dveřního systému

4. 3. 2019

Společnost SAPELI svěřilo vývoj a design novinky MUTEO designerské značce NOVAGUE, která se zabývá průmyslovým designem. SAPELI a NOVAGUE tak společně vytvořily sériový produkt – novodobý minimalistický systém dveří. Požádali jsme o rozhovor designera Petra Novague, aby podrobněji představil tento nový produkt.

Jaká byla vaše reakce, když přišla nabídka od SAPELI?

Musím říct, že mi to udělalo radost. Zároveň ještě víc než kdy jindy jsem si ale kladl otázku, jestli jde ještě vůbec něco vymyslet. Víte, celou svoji kariéru tvořím design, což znamená navrhovat produkty, které se vyrábějí sériově a na autora je kladena velká zodpovědnost související s komerčním úspěchem.

Bylo těžké se oprostit od zažité představy o dveřích, od klišé a zvyků?

Vždy je velmi těžké hledat nové cesty. V designu je klíčové, aby se výsledný výrobek odlišoval, aby přinášel lepší uživatelskou zkušenost a pokud možno byl esteticky dál než vše, co doposud vzniklo. Výsledek, kterého jsme dosáhli je přesně takový.

V jakém momentu jste se osvobodili od klíčového prvku, tedy kliky?

Od samého počátku jsem si pohrával s logikou a filozofií. Kriticky jsem si kladl otázky, co všechno dělá skutečně dveře dveřmi, zda jsou dveře bariéra mezi dvěma místnostmi. Jestli je nutné, aby měly kliku, jestli pohyb, kterým se otevírají, je vlastně přirozený … Abychom se pohnuli vpřed, museli jsme zkrátka zpochybnit všechno, co bylo doposud normální a zažité. Klíčovým okamžikem se stal bod, kdy jsem si uvědomil, že dveře jsou ve všech svých dnešních podobách pořád jen deskou. A to jsem chtěl změnit.

Výsledkem je tedy nový dveřní systém MUTEO. Jak byste ho stručně představil?

MUTEO je nakonec velmi jednoduše působící výrobek. Jsou to dveře, do kterých se stačí opřít a oni se samy otevřou. Cílem byla přirozenost pohybu, stačí tlačit nebo táhnout. Můžeme říct, že systém tvoří dvě části, speciální dveřní profil MUTEO Z a mechanismus MUTEO HF (handle free), který nevyužívá žádnou elektroniku ani čidla.

Proč by lidé měli zvolit právě tento dveřní systém?

MUTEO přináší neskutečnou svobodu a prostor pro kreativitu. Je jen na vás a vaší fantazii, jaký bude výsledný efekt. Zda necháte MUTEO zcela splynout se stěnou, nebo se naopak stane výrazným prvkem vaší domácnosti, který bude kontrastovat se svým okolím.


publikováno: 4. 3. 2019, v rubrice Interiér
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007