S rekonstrukcí bytu předběhněte čas | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

S rekonstrukcí bytu předběhněte čas

29. 12. 2014

Naše populace stárne a podle statistik se senioři brzy stanou nejpočetnější skupinou obyvatel. Nabídka bezbariérového bydlení na českém trhu je doposud omezená. Pravdou také je, že s narůstajícím věkem klesá i naše ochota se stěhovat. Zkusme proto při rekonstrukci myslet dopředu – mnoho prvků bezbariérového bydlení je navíc dnes trendy a ruku na srdce – komu z nás občas i nějaké to madlo u vany nepřijde vhod už dnes?

rekonstrukce bytu

Společným jmenovatelem úprav je praktičnost a bezpečnost

Svůj byt nemusí starší člověk nutně opouštět. Stačí při rekonstrukcích včas myslet na požadavky bezbariérového bydlení. „Otázku bezbariérového bydlení lidé v produktivním věku příliš neřeší a hodlají se jí zabývat v době, kdy pro ně bude aktuální. Bezbariérové bydlení spočívá v řadě drobných, ale nutných úprav. Je dobré začít s nimi včas, dokud máte na potřebné úpravy dostatek sil i finančních prostředků,“ doporučuje Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Začít můžeme například místnostmi bez prahů. Dostatečně široká futra dveří jsou neméně důležitá, stejně tak umístění obytných místnosti v blízkosti koupelny a toalety. Hlavními požadavky jsou praktičnost a bezpečnost.

Drobnosti v koupelně

Vana může být pro seniory velice nepraktická. Přívětivějším řešením je sprchový kout. Podstatné jsou i doplňky v koupelně. U starších osob dobře poslouží sklopná sedátka ve sprše, protiskluzové podložky, různá držadla a podpůrná madla. Nezbytností jsou pákové baterie, které jsou vhodnější než klasické kohoutky.

Důmyslné úložné prostory

Promyslete umístěné úložných prostor po celém bytě. Mějte na paměti, že by měly být snadno přístupné a dobře dosažitelné. Do spodních částí skříní volte spíše zásuvky, které se samy dovírají. Skříňky by měly být vysoké ideálně tak, aby člověk bez pomoci dosáhl do nejvyšší poličky.

Malé úpravy pro velký komfort

Dalšími prvky, které zvyšují bezpečnost, jsou protiskluzové podlahové materiály. Při snížené pohyblivosti člověka ve vyšším věku je důležitý každý prvek domácnosti, který zvyšuje bezpečnost. Prarodiče i vnoučata ocení podlahové topení v celém domě. K většímu pohodlí přispěje též dálkové ovládání světel a žaluzií. Okenní parapety ve výšce maximálně 70 centimetrů umožňují výhled z okna sedícímu i ležícímu člověku. Komfort přinášejí polohovací postele. Ty by měly být opatřeny pružnými ortopedickými rošty pro klidný a zdravý spánek.

Myslete dopředu

Budete-li na potřeby vyššího věku myslet už teď, vyhnete se nepříjemnostem s financováním rekonstrukce ze svého důchodu nebo dokonce stěhování. Nezbytné úpravy bydlení nemusí být finančně náročné. Pokud však vaše úspory na rekonstrukci nestačí a zvažujete půjčku, nejvhodnějším řešením je úvěr od stavební spořitelny. Právě ten je určen na investice do rekonstrukcí. Ať už budete ve stáří bydlet kdekoli, dbejte na to, aby byly prostory uzpůsobeny potřebám vyššího věku. Myslete na bezbariérové bydlení už nyní. Za pár let funkční a zároveň moderně zařízený domov oceníte.

/Ilustrační foto: Jitona/






publikováno: 29. 12. 2014, v rubrice Interiér
Štítky: bezpečnost, bydlení, jak vyřešit?, styl

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007