Šest typů jak uspořit energie | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Šest typů jak uspořit energie

30. 7. 2008
S úsporami v rámci každodenní spotřeby energií může každý z nás začít hned teď. Nejsou to žádné náročné změny, jen je nutné si uvědomit některé naše chování a začít důsledně dodržovat nové návyky. Výsledek se projeví na nejbližším vyúčtování spotřeby energie. Důležité je, že nás naše snaha šetřit nebude v žádném ohledu omezovat a určitě se neprojeví na kvalitě našeho bydlení.

Energie pod kontrolou

1. Chovejte se šetrně – ekologicky a ekonomicky.

2. Šetřete vodou. Teplou koupel si dopřávejte jen občas, raději dejte přednost sprše. Při sprchování proteče odpadem přibližně 50 l vody, zatímco koupelí spotřebujete 160 l vody.

3. Používejte úsporné spotřebiče – standardem by pro vás měly být spotřebiče energetické třídy A+, pokud se chystáte bydlet v nízkoenergetickém bytě či domě, oceníte spotřebiče s možností využití teplé vody (pračka a myčka pak nespotřebovávají tolik energie na ohřev vody).

4. Používejte úsporné osvětlení – nesviťte, pokud to není nutné a používejte úsporné zářivky.

5. Nevětrejte zbytečně. Právě otevřeným oknem odchází nejvíce tepla. Lepší je větrat nárazově – vzduch se tak vymění rychle, na rozdíl od „větračky“ či „mikroventilace“, kdy ven vypouštíte především teplo a ne pachy.

6. Nastavte si doma teplotu o stupeň nižší, než jste zvyklí. Rozdíl pro vás nebude významný, ale touto malou změnou ušetříte až 6 % energie.


publikováno: 30. 7. 2008, v rubrice Interiér
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007