Víte, jak správně pečovat o sáčkový i cyklonový vysavač? | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Víte, jak správně pečovat o sáčkový i cyklonový vysavač?

1. 6. 2017

Dokonale uklizenou domácnost si bez pomoci dobře fungujícího vysavače snad ani nelze představit. Moderní přístroje si skvěle poradí se všemi druhy podlahových povrchů, vysají čalounění, prach, chlupy domácích mazlíčků i pavučiny, poradí si s každou škvírou a ještě je můžete využít při úklidu auta. Za všechny tyto služby si rozhodně zaslouží trochu péče i z naší strany. Ať už jde o sáčkový nebo cyklonový model vysavače, oba je nutno udržovat v čistotě a rozhodně nezanedbávat výměnu filtrů a sáčků na prach. Odměnou vám bude stabilní sací výkon vysavače, a tím i rychle uklizený byt bez jediného smítka, a také delší životnost přístroje.

„První věc, kterou bychom měli před začátkem každého vysávání udělat, je zkontrolovat plnost sáčku nebo nádoby na prach. Většina sáčkových modelů vysavačů vás na plnost pytlíku upozorní kontrolkou, u cyklonových typů doporučuji vždy po vysávání nádobu vyprázdnit. Přesvědčit bychom se měli také o tom, zda je sáček či nádoba na prach ve vysavači správně nasazena. Jinak totiž hrozí, že prach půjde přímo k motorovému filtru a to se samozřejmě projeví na výkonu vysavače,“ uvedla Kamila Trávníčková, obchodní ředitelka české značky elektrospotřebičů Concept.

Nezanedbávejte péči o filtr

Filtry bychom u sáčkových vysavačů měli měnit po zhruba každém druhém zcela naplněném sáčku. U cyklonových modelů je dobré měnit je zhruba jednou za dva měsíce. Velkou roli zde samozřejmě hraje to, jak často vysavač používáme. Filtry vysavačů vždy vyhodíme a nahradíme novými. Jiná je situace u HEPA filtrů, které jsou omyvatelné, a dají se tedy snadno vyprat a použít znovu. V jejich případě vždy platí, že čím je čistší filtr, tím je čistší domácnost. S filtrací nám ale mnohdy pomohou i samotné sáčky do vysavačů. „K našim vysavačům běžně dodáváme sáčky vyrobené ze speciální SMS textilie, která nepropustí většinu běžných bakterií, a označují se proto jako antibakteriální filtry. Sáčky jsou měkké, ale pevné a nevadí jim ani zvýšená vlhkost. Vzhledem k tomu, že propouštějí větší množství filtrovaného vzduchu, dochází k menšímu namáhání a opotřebení motoru vysavače než při použití sáčku papírového. Výhodné jsou i z ekonomického hlediska, protože díky své lepší přizpůsobivosti prachové komoře pojmou více nečistot,“ vysvětlila Kamila Trávníčková.

Pozor na ucpané hadice

Kontrolovat se vyplatí také průchodnost všech hadic. Někdy se v nich rády shromažďují například chuchvalce vlasů či nití, které pak hadici ucpou, a tím sníží výkon vysavače. „Jakoukoli takovou překážku můžeme zkusit z hadice jemně vyklepat nebo velmi opatrně vystrčit například nějakou delší tyčkou. Ucpaná hadice totiž nejen že znepříjemňuje samotné vysávání, ale koledujeme si také o malér v podobě přehřátého motoru a následných výdajů za jeho opravu,“ sdělila Kamila Trávníčková.

Jemné zacházení

Pozor bychom měli dávat i na označení konce elektrické šňůry v případě, že vlastníme model vysavače s automatickým navíjením kabelu. Ten nikdy nevytahujeme více než mezi žlutou a červenou rysku, které jsou na něm vyznačeny. To, že vysavač po místnosti za elektrický kabel netaháme, bychom měli považovat za naprostou samozřejmost. V případě uvíznutí vysavače například za dveřmi nebo rohem nábytku bychom ho neměli tahat silou ani za hadici. Tu je totiž tímto způsobem možné vytrhnout nebo přinejmenším poškodit.

Vysavač nemusí zkousnout každý nepořádek

„Domácí vysavače jsou určeny k vysávání v domácnostech a v žádném případě je nedoporučuji používat například na prach ze sádrokartonu nebo stavební materiál. Hrozí totiž, že budete muset vynaložit víc peněz za opravu než za půjčení průmyslového vysavače, který si s tímto materiálem poradí. Pokud se vám nedopatřením povede vysavačem, jenž není určený na mokré vysávání, vysát voda, doporučuji vyhodit všechny filtry i sáček, nechat vyschnout a pustit na prázdno. Většina dnešních moderních vysavačů už tuto kalamitu hravě zvládne,“ uzavřela Kamila Trávníčková, obchodní ředitelka české značky elektrospotřebičů Concept.


publikováno: 1. 6. 2017, v rubrice Interiér
Štítky: bydlení, dobrý tip, spotřebiče, úklid, vysavače

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007