Zařizujeme byt pro alergika | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Zařizujeme byt pro alergika

23. 7. 2008
Informace, že alergiků mezi námi přibývá, nikoho dnes už nepřekvapí. Tento fakt přináší současné civilizační změny a řada dalších faktorů, které náš každodenní život ovlivňují. Lidé, trpící alergií, se snaží negativním podnětům vyhýbat. Domovu se ale vyhnout nelze. A i tam jsou alergeny připraveny udeřit. Jak se jim můžeme bránit?

Ač nechceme, žijí s námi

Představa, že v draze opraveném bytě budete mít problémy s dýcháním, jelikož jste podcenili výběr kvalitní digestoře či matrací, není moc příjemná. Velmi nepříjemným spolubdlícím jsou roztoči. Alergeny roztočů z domácího prachu jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy,“ radí alergoložka a imunoložka MUDr. Haindlová. Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvě stě násobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují především v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích.

Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na několika faktorech. Některé můžeme ovlivnit při zařizování interiéru.

Postelí to začíná

Základem všeho je pokoj, kde spíte. Ložnice, dětský pokojíček nebo pokoj pro hosty, tam všude začíná velký boj s roztoči. V dětském pokojíčku se snažte odstranit plyšové hračky, které jsou pro alergiky velmi nevhodné.Lůžkoviny je dobré nechat půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Péřové přikrývky a polštáře nahraďte dutým vláknem. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně 1× za 14 dnů. Přikrývky a polštáře 1× za 3 měsíce. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, tak aby prostor pro prach dostal minimální příležitost.

Doporučení alergologa: Nezapomínejte na pravidelné čištění matrací, kde život roztočů vzniká. Zde všude se doporučuje použít čistících prostředků proti roztočům, jako je například Milbiol. „Pomocí spreje Milbiol se alergických onemocněních způsobených roztoči lze zbavit. Jedná se o čistě přírodní složení, které je pro lidský organismus naprosto neškodné. Milbiol působí poměrně jednoduše, stačí nastříkat ze 40–50centimetrové vzdálenosti na postižený povrch, kam se ihned vsaje a vše zůstává suché. Aplikací spreje na dané materiály (nejpostiženější jsou především přírodní vlákna, bavlna) roztočům zničíte potravinovou základnu. Tím téměř ihned zastavíte nejen jejich vývoj, ale i rozmnožování, jelikož ani larvy nemohou v prostředí bez potravy přežít a umírají.

2.Podlaha

V první řadě nezapomínejte na kvalitní podlahu a snažte se minimalizovat textilie. Koberce či předložky podlahu sice oživí, ale líbí se i roztočům, kteří se v nich zabydlí. Dobrou variantou je dlažba či plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu, každodenní vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

3.Kuchyně

Významnou součástí bytu je pro většinu z nás kuchyně. Při její realizaci nezapomínejte na to, že by její součástí měla být i vhodná digestoř, která odsaje nejen páry vzniklé při vaření. Při správné údržbě nám život zpříjemní, naopak roztočům a plísním se dařit nebude.

Doporučení alergologa: Výkonná digestoř je to, na čem se vám doopravdy nevyplatí šetřit.

4.Nábytek

Nepodceňujte materiál, ze kterého je zhotovený nábytek a další předměty v bytě. Alergici by měli upřednostňovat dobře omyvatelný a na údržbu snadný materiál. Například v drobných rýhách ve struktuře dřeva se více drží prach a hůře se čistí než například sklo. Vhodné jsou proto snadno omyvatelné materiály, jako je plast, porcelán, sklo či kov. Častá údržba je jednoduchá a každé snížení množství prachu snižuje prostor pro roztoče, mikroby a plísně. Doporučení alergologa: Korek, tkaniny či těžko udržovatelné materiály nedoporučuji z důvodů lehkého usazení nejenom prachu, ale i pylů. Vhodné nejsou ani lepené zátěžové koberce, které odpařují formaldehyd. To může být počátek toxicko-alergické reakce.

5.Okna, stěny

Záclony už mají svoji slávu dávno za sebou. Dnes je nahradily dekorativní žaluzie. Vybrat si můžete z bohaté nabídky odstínů, materiálů i výrobců. Oproti záclonám jsou i finančně dostupnější a jednodušší na údržbu. Hlavním kritériem by měla být snadná údržba a to žaluzie splňují. Tapety nahraďte malbou. Vlhkost v bytě uchovávejte kolem 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů. Pravidelné větrání je velmi důležité.






publikováno: 23. 7. 2008, v rubrice Interiér
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007