Jarní odzimování chaty či chalupy | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Článek

Jarní odzimování chaty či chalupy

1. 3. 2016

Pokud jste chalupu pečlivě zazimovali, čeká vás jen běžná údržba. V opačném případě se nevyhnete menším i větším opravám. Nejprve zkontrolujte stav oken, dveří a střechy. Pod náporem sněhu mohly škodu utrpět i okapy. Jestliže už k sobě nedoléhají rámy oken, provizorně je utěsněte samoizolační páskou. Uvnitř chaty prohlédněte kouty, stěny, a to především za nábytkem, zda na nich nebují plíseň kvůli vlhkosti. Ta mohla poškodit i elektroinstalaci, vyzkoušejte proto všechny vypínače. Dřevěné trámy zase mohly napadnout dřevokazné houby, nezapomeňte proto na inspekci podkroví. To bývá často opomíjené, přestože jsou trámy a konstrukce zásadní pro statiku celého stavení. Na půdě navíc mohli přes zimu najít úkryt myši nebo jiní škůdci.

Chatu vyvětrejte a proveďte generální úklid

Pozornost věnujte i komínu a kamnům. Pokud topíte dřevem, přizvěte alespoň jednou ročně kominíka na jejich kontrolu, předejdete tak riziku vznícení sazí. Revize komína se vyplatí i kvůli pojištění nemovitosti, delší životnosti komína nebo vyšší účinnosti vytápění. Vytopit a udržet stabilní teplotu také můžete s pomocí elektrických topidel nebo topných kabelů. Topné okruhy lze zakoupit i se zabudovaným termostatem, zprovozníte je zapojením do zásuvky. Napřed ale důkladně vyvětrejte, abyste se zbavili zatuchlého vzduchu a předešli vzniku plísní.

Odbornou kontrolu si zaslouží i studna, a to minimálně dvakrát ročně. Při první návštěvě chaty zkontrolujte její zakrytí nebo případná poškození. Pokud se chcete ujistit o pitnosti vody ze studny, odeberte vzorky a nechte je analyzovat hygienickou stanicí. Pokud výsledky odhalí přítomnost škodlivých mikroorganismů, je nutné provést kompletní dezinfekci vody a vyčkat, dokud nebude znovu pitná. Také opět spusťte vodu, kterou jste na zimu vypnuli, ale pro jistotu obhlédněte trubky kvůli případnému poškození mrazem. Vyčistěte i odpady a sifony zabezpečené proti zamrznutí s pomocí soli.

V každém případě vydezinfikujte kuchyňskou linku, lednici, podlahy, koupelnu a toaletu. Vyperte peřiny, povlečení, záclony, ubrusy, prostírání, potahy, přehozy a další látky v interiéru. Matrace a koberce vyprašte. Rozhodně se nezapomeňte vybavit i funkčním hasicím přístrojem, jehož pravidelná revize je dokonce povinná.


publikováno: 1. 3. 2016
Štítky: aktuálně, hobby, chalupa, zahrada

Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007