Bezdrátový radiový systém Siemeca AMR – provozní náklady bytu pod kontrolou | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Článek

Bezdrátový radiový systém Siemeca AMR – provozní náklady bytu pod kontrolou

20. 12. 2011

Internetové připojení je v českých domácnostech stále dostupnější a přináší nám s sebou celou řadu výhod. Jednou z nových a jistě zajímavých možností je průběžná informovanost uživatelů bytů o vlastní spotřebě za vytápění nebo spotřebovanou vodu. To není bezpředmětné, neboť právě tyto výdaje se ve stále větší míře projevují v rodinném rozpočtu. Společnost Siemens má mnohaleté zkušenosti s bezdrátovým systémem dálkového odečtu spotřeby energií, který je nabízen pod obchodním názvem Siemeca AMR. V soutěži TOP PANEL 2012 je zařazen v sekci služby.

Současná situace

Běžně jsou odečty energií (teplo a voda) v bytových domech prováděny pouze jednou ročně. U klasického odečtu, kdy pracovníci vizuálně odečítají stavy z měřičů, jsou hlavním důvodem především provozní náklady na pracovní sílu, ale i časová hlediska při častějších odečtech. To však již uživatelům bytů přestává vyhovovat. Pokud pomineme nutnost přítomnosti uživatele bytu při odečtu, pak jedním z důvodů je každoroční nárůst cen za dodávku tepla či vody. Teprve až na konci roku nebo zúčtovacího období se uživatel bytu dozvídá, jaká je jeho spotřeba a kolik zaplatí. Vzhledem k růstu cen je to obvykle více než v předchozím roce. Spotřeba tepla je také závislá na délce a průběhu zimního období. Mnoho uživatelů bytů se snaží reklamovat fakturované náklady za teplo, které jim připadají nepřiměřeně vysoké. Pokud by uživatelé bytů měli k dispozici průběžné informace o své spotřebě, mohli by včas a v dostatečné míře ovlivnit své chování a tak případně snížit i energetickou spotřebu. V extrémním případě, kdy spotřebu již snížit nelze, jsou k dispozici průběžné informace o nákladech za dodávané energie a tak uživatel bytu není nečekaně a nepříjemně překvapen výší faktury či doplatku.

Technické řešení

Společnost Siemens má mnohaleté zkušenosti s bezdrátovým systémem dálkového odečtu spotřeby energií, který je nabízen pod obchodním názvem Siemeca AMR. Pro měření spotřeby tepla, především v panelových domech, kde jsou horizontální rozvody topné soustavy, se používají rozdělovače topných nákladů – konkrétně řada WHE46.. V nabídce je také provedení s odděleným čidlem pro atypická topná tělesa, jako jsou podlahové konvektory nebo žebříky, kdy z technických nebo estetických důvodů nelze použít kompaktní přístroj. Měření spotřeby vody je zajištěno prostřednictvím elektronických bytových vodoměrů WFC36../WFH36.. Volutron 3. Měřiče mají integrovaný radiovysílač a baterii s mnohaletou životností. Páteř radiového systému tvoří komunikační uzly WTT16, které přijímají údaje o spotřebě či případných poruchách. Další funkcí uzlů je archivace údaje od každého měřiče za 18 měsíců zpětně. Pokud je takový systém doplněn o komunikační uzel s bránou pro Ethernet WTX16.IP, je možné údaje o spotřebě měřičů tepla odečítat dálkově až do kanceláře odečtové firmy s libovolnou četností odečtu.

Příklad z praxe

Vlastníci bytů sdružených v SVJ Tupolevova 505–507 rekonstruovali svůj dům v roce 2006. Zateplili fasádu, střechu, sklepní prostory, vyměnili okna a dveře, postupně modernizovali i výtahy. Oproti jiným, podobně probíhajícím rekonstrukcím domů, investovali i do bezdrátového systému Siemeca AMR umožňující regulování otopné soustavy domu a dálkové odečítání spotřeby tepla, vody a teplé užitkové vody jednotlivých domácností. Předseda SVJ, pan Lubomír Čabelka nás o tom informoval při naší návštěvě v Praze – Letňanech.

Proč jste se rozhodli investovat do systému Siemeca AMR?

S tímto výrobkem měla dobré zkušenosti již z několika realizovaných instalací v jiných domech, naše správcovská firma. Možnost úspor, které přináší regulace otopné soustavy, jakož i přehlednost měřených odečtů spotřeby tepla za topení, teplé užitkové vody i studené vody to byly další důvody, proč jsme do toho šli. Navíc, jednoduchost samotné montáže, kdy nejsou nutné žádné stavební úpravy, hrálo pro tento bezdrátový systém, značnou roli. Také komfort, který s tímto systémem pocítí každý majitel bytu, je důležitý. A i když celková investice do Siemeca AMR pro všechny tři vchody, což představuje šedesát devět bytů, se blížila miliónu korun, dnes toho nikdo nelituje. Oproti době před kompletní rekonstrukcí domů a montáží tohoto systému, šetříme dnes až šedesát procent nákladů na topení a teplou užitkovou vodu.

Jak probíhají vlastní odečty odběrů jednotlivých komodit?

Odečty probíhají automaticky bez účasti majitelů bytů. Každý byt má nainstalovaná vlastní čidla na radiátorech topení, měřidla na teplé a studené vodě. Naměřené hodnoty jsou bezdrátově přenášené do tří sběrných center, které jsou v každém vchodu a z těchto sběračů dat pak jdou naměřené hodnoty podle jednotlivých bytů do centrálního sběrače. Ten je připojen na počítač, kde se vše pomocí speciálního SW zaznamenává a vyhodnocuje. Takto získaná data pak přeposíláme naší správcovské firmě, a ta podle toho pak rozúčtovává náklady za odběr tepla, teplé a studené vody. Výhodou je, že máme okamžitou možnost sdělit každé domácnosti, kolik spotřebovává energie, navíc, systém hlídá i případné poruchy na jednotlivých čidlech, takže správce systému může rychle reagovat a zajistit opravu. Možnost okamžitého odečtu značně zjednodušuje i administrativní agendu při změnách vlastníků jednotlivých bytů.

Vlastníci bytů mohou tady sami regulovat podle naměřených hodnot spotřebu a tak šetřit vlastní peníze?

Přesně tak. Za prvé – instalovanými termoregulačními ventily přímo ovlivňují teplotu jednotlivých místností a tím přímo řídí svoji spotřebu. Za druhé – na základě vyžádaných informací jim správce poskytne aktuální údaje o spotřebě domácnosti za jednotlivé měsíce. Plánujeme však zdokonalení této služby prostřednictvím internetu, kdy všechny údaje z jednotlivých bytů budou zabezpečenou formou k dispozici na našich internetových stránkách, a každý odběratel bude moci vstoupit prostřednictvím svého unikátního kódu do databáze a prohlédnout si vlastní aktuální spotřebu. Přes internet si bude stahovat potřebné údaje i náš správce. Můžu s plným svědomím říci, že bezdrátový systém Siemeca AMR od společnosti Siemens se naprosto osvědčil.

Více informací naleznete na www.siemens.cz/si­emeca






publikováno: 20. 12. 2011, v rubrice
Štítky: BD a SVJ, řešení problému, správa domu, úspory energií, vytápění

Nejčtenější články v rubrice :

Další články v rubrice :


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007