Úsporné koupelnové desatero pro malé koupelny | Panelový dům a byt v 21. století 2014 | Bydlet v panelu

Úsporné koupelnové desatero pro malé koupelny

11. 6. 2014

Každý centimetr může být dobrý. Ve spolupráci se společností Sanitec jsme pro vás připravili deset tipů, jak vyzrát na omezený prostor a dopřát si koupelnu, která bude nejen praktická, ale ve které bude každé unavené tělo rádo relaxovat.

Aneb jak z malé místnosti udělat pohodlnou koupelnu se sérií KOLO Nova Pro

  • 1. Do koupelny patří umyvadlo, doporučujeme minimální šířku 50 cm nebo vhodně zvolené rohové umyvadlo. Snadnou údržbu zajistí povrchová úprava, která omezí usazování nečistot – je nabízena nejen pro umyvadla či WC, ale také pro sprchové kouty.
  • 2. Máte kriticky malou koupelnu? Pak použijte umývátka s malou hloubkou od zdi, například 23 cm, případně umístěte rohové umývátko v prostoru za dveřmi.
  • 3. Prostor pod umyvadlem by bylo škoda nevyužít, do skříňky pod umyvadlo se vejde spousta nezbytností. Ideální je skříňka s dvířky, aby se dala zavřít. Závěsná skříňka umožní snadné vytření podlahy. Ne každá skříňka pasuje pod každé umyvadlo – vyplatí se navštívit odborníky, kteří pomohou nejen se skříňkou, ale vyberou také vhodné zrcadlo a vyřeší dostatečné osvětlení koupelny.
  • 4. Ať už se rozhodnete koupelnu spojit s toaletou, nebo ponecháte obě místnosti samostatné, budete zřejmě potřebovat WC, které zabere málo místa, a přesto zůstane stále pohodlné na použití. Ideální je závěsné WC délky 50 nebo 52 cm od zdi. Vyšší komfort zajistí nejen zpomalovací sedátko, ale také nový systém Rimfree – taková WC mísa nemá splachovací kruh a lépe se čistí.
  • 5. Není-li jiná možnost, lze WC umístit i do rohu, pro toto řešení existují například speciální rohová kombinační WC.
  • 6. Při výběru vhodného WC a jeho plánovaného umístění dbejte na to, aby se i dospělý člověk mohl na WC pohodlně usadit a kolenům při sezení nepřekážely dveře nebo jiná překážka. Je vhodné, aby se dveře otevíraly směrem ven, a to i z bezpečnostních důvodů: udělá-li se někomu v koupelně špatně a spadne na podlahu, hrozí, že dveře zablokuje vlastním tělem, a znemožní tak jejich otevření.
  • 7. Správně vybraný sprchový kout ušetří prostor lépe než vana, minimální rozměr doporučujeme 80×80 cm. Čtvrtkruhový kout zabere méně místa než kout čtvercový. Pro sprchový kout lze však využít také niku, roh či zdánlivě nepoužitelný výklenek v koupelně. V takovém případě je vhodné se obrátit na odborníky a nechat si vytvořit řešení na míru.
  • 8. Chcete ve sprše relaxovat? Základem je pohodlné sklopné sedátko a vhodně umístěné madlo, které ocení nejen starší členové domácnosti. Sprcha se však dá vybavit i tryskami, osvětlením, rádiem, dokonce speciální televizí…
  • 9. Neobejdete se bez vany a místa není nazbyt? Můžete mít pravoúhlou vanu o rozměrech 140×70 cm, ve které se pohodlně umyjete, nebo zvolte vanu asymetrickou, která maximálně šetří drahocenný prostor. Pokud je místa více, lze doporučit také vanu rohovou s rozměry například jen 125×125 cm. Ležet se v ní dá úhlopříčně a nejen dětem přijde vhod vanové sedátko. Sprchování bez cákání litrů vody na zem umožní vhodně zvolená vanová zástěna.
  • 10. Umístit vanu v malé koupelně do soklu, to je mrhání místem. Nechcete-li vanu podezdít, můžete vybírat z van, ke kterým jsou k dostání čelní či boční panely. Panely nezaberou žádné místo, existují ve více barevných provedeních a umožňují rychlý přístup pod vanu.

Výrobky KOLO Nova Pro Pico jsou navrženy pro malé koupelny. Nabízejí i ta nejmenší umyvadla (šířka 36, 45 cm), která spolu se závěsným WC s délkou pouze 48 cm poskytnou potřebné vybavení a přitom pomohou zachovat maximální funkčnost koupelny.

Více informací na www.sanitec.cz


publikováno: 11. 6. 2014, v rubrice Panelový dům a byt v 21. století 2014
Štítky: bydlení, koupelna, rekonstrukce koupelny, životní styl

Nejčtenější články v rubrice Panelový dům a byt v 21. století 2014:

Další články v rubrice Panelový dům a byt v 21. století 2014:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007