Vyplatí se pronájem nebo investice do vlastního bytu? | Reality | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Reality » Článek

Vyplatí se pronájem nebo investice do vlastního bytu?

2. 1. 2018

Uvažujte o novém bydlení? Chystáte se si byt pronajmout? Nebo se raději rozhodnete dát dohromady finanční prostředky a byt si koupit? Která varianta je výhodnější? Co vše potřebujete znát, aby vaše rozhodnutí bylo „dobré“ a obstálo i v dlouhodobém časovém horizontu? Ihned na začátku vám vyvstane celá řada otázek, na které bude muset najít odpovědi. I když vše „dobře nastudujte na jedničku“, záleží, a to v první řadě na vašich finančních možnostech. Ale i zde finance, nejsou vše, protože důležité i vaše rozhodnutí, priority, ale také přístup k životu. Někdo se nechce vázat, jiný preferuje jistotu, a to i za cenu celoživotního splácení hypotéky.

Bydlení v Praze i mimo Prahu je dnes nákladná záležitost

Zpočátku začneme s nadsázkou. Ideálním řešením je zainvestovat několik milionů ze svého účtu a koupit si byt či dům přesně podle svých představ v lokalitě, kterou máte rádi a vždy jste tam chtěli s rodinou žít. Bohužel, takhle to ale ve většině případů nechodí. Na začátku je nutné konstatovat, že ač se rozhodnete pro koupi nemovitosti nebo k jejímu pronájmu, je v současnosti nejvypjatější situace na trhu v historii, zvláště pak u novostavby v Praze a také ve velkých městech. Nové pronájmy bytů se realizují nyní za nevyšší peníze v historii, nejvyšší poptávka a tudíž i relativní ceny jsou u menších bytů 1+1, 1+kk nebo 2+1 či 2+kk. V kurzu, a to nejvíce v Praze, jsou i malé garsonky. Výhodou pronájmu je stále fakt, že můžete pronájem kdykoli pustit, najít si výhodnější nebo bytovou situace řešit jinak. To se týká především mladých lidí nebo „singlů“.

Ceny nových bytů i domů letos dosáhly maximum

Ač se developeři stále snaží nabízet nové byty v novostavbách, je bytů stále nedostatek. Ano, je to tak. Bytů je málo a ceny v roce 2017 skutečně dosáhly maxima. U bytů v Praze se metr čtvereční vyšplhal, dle informací developerů, až na 83 tisíc korun. Některé zdroje uvádějí, že již překročil hranici 90 tisíc. Tato situace je velice znepokojivá a i Centrální banka pokládá tento stav za rizikový. Bohužel ji tato situace vedla k rozhodnutí zpřísnit podmínky poskytování hypoték, což v důsledku řadě skupin obyvatel zcela znemožní získat vlastní bydlení. Jaké je tedy doporučení, zdali je lepší pronájem nebo koupě? I v této situaci, kdy ale musíte mít značný finanční základ, dosáhnout hypotéku a být schopni po dlouhá léta ji splácet, je vlastí byt tou nejlepší investicí do budoucnosti.

FINEP nabízí kvalitní bydlení v Praze v novostavbách

Developerské projekty v Praze nabízejí kvalitní bydlení v atraktivních lokalitách. Společnost FINEP nyní nabízí prodej bytů v Praze 5, v Praze 9 či v Praze 10. Vedle bytů do osobního vlastnictví je zde i možnost získat družstevní bydlení v Praze, které je po léta velmi oblíbené a má v České republice dlouholetou tradici. Obraťte se společnost FINEP ještě dnes. FINEP pro vás připravil přehledné internetové stránky, kde naleznete vše; ceny, dispozice bytů, popisu lokalit. Můžete si také objednat nezávaznou návštěvu ve vzorových domechbytech.


publikováno: 2. 1. 2018, v rubrice Reality
Štítky: ceny bytů, finance, hypotéky, nákup a prodej bytu, než nakoupíme

Nejčtenější články v rubrice Reality:

Další články v rubrice Reality:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007